
Jak se stát tango Djem? V našich podmínkách vlastně velice jednoduše. Prostě se tak jednoho dne rozhodnete. A jak se vyhnout počátečním pokusům a omylům? Také jednoduše: stáhněte si kuchařku!
Pokud si tento článek otevřel netanečník tanga, pak jen krátce vysvětlím, že argentinské tango se nemixuje za pultíkem jako elektronická hudba, ale Dj pouští hudbu z gramofonových desek převedených do mp3 z počítače nebo samozřejmě okrajově i v “old school” provedení přímo z gramofonu. Úkolem tango Dje je citlivý výběr skladeb, které shlukuje do tanečních úseků po 3-4 po sobě jdoucích skladbách, do tzv. “tand”. Každý úsek je oddělen cca. 1 minutou skladby jiného žánru tzn. “cortinou”. To pro to, aby bylo jasně patrno, kde končí a začíná tanda a tanečníci věděli, kdy si mají jít sednout nebo kdy se začít ohlížet po vhodném tanečním protějšku.
A teď pokračování pro ostatní. Jaké jsou takové typické začátky tango Dje? Tanečník či tanečnice nadšená pro tango po roce čí více začne pro sebe objevovat a studovat tango hudbu. Stahuje si a vyhledává písničky. Získává pocit, že je tolik krásných skladeb, se kterými by se rád podělil se svými tanečními přáteli. Začne koketovat s myšlenkou být tango Dj a pouštět v tančírně hudbu. I domluví si svůj první večer a už v tom lítá.
Potud je to stále ještě docela snadné. Najít hudbu ke stažení zdarma na internetu není problém. Nainstalovat si program na přehrávání mp3 a složit několik prvních tand je taky ještě brnkačka.
Základní recept dobrého tango Dje
- tanda k tanci musí být harmonická = obecně vzato by měla být od stejného orchestru, se stejným zpěvákem a zhruba stejného roku nahrání. To znamená, že musíte ke každé stažené skladbě vyhledat celou řadu informací a všechny si nějak evidovat. Já vkládám vše co potřebuji přímo do názvu písničky a navíc ještě skladby třídím do složek a podsložek.
- tanda musí mít vyváženou rychlost a náladu = musíte si všechny písničky prvně poslechnout a uspořádat je do tandy podle rychlosti. Nejpomalejší na začátek a nejrychlejší na konec. K tomu pomůže zobrazení BMP u každé skladby nebo zase manuální popisky. Také je problém mít mezi veselými skladbami jednu výrazně smutnější a naopak.
- tandy za sebou jdou podle určitého klíče = obyvklý a tanečníky očekávaný klíč je TT-V-TT-M, tedy dvě tandy tanga, jedna tanda tangového valčíku, dvě tandy tanga a jedna tanda milongy. A takto stále dokola. Existují i jiné struktury, se kterými zkušenější Dj může experimentovat.
- dynamika hudby se musí střídat a udržovat = po rychlejší, energičtější hudbě by měla následovat pomalejší a romantičtější. Pokud by hrála jen pomalá, romantická hudba, publiku by došla motivace a chuť tančit. Pokud by zase hrála pouze rychlá a energická, publikum by se brzy unavilo.
- výběr orchestrů není náhodný = existují esenciální orchestry, orchestry 2. a 3. stupně. V e-booku o kterém se zmiňuji níže se dozvíte o této tradiční argentinské klasifikaci více. Je také jasně dáno, jakým způsobem se orchestry podle této klasifikace kombinují a v které části večera je použít.
- neopakovat se a nenudit = pokud jste Dj začátečník je pro vás výhodné si sestavit tandy doma v klidu a na parketu pracovat již s ověřeným výběrem. Neznamená to ale, že budete hrát ty stejné tandy stále dokola. Naštěstí máme k dispozici takové množství hezkých skladeb, že většinu tand od esenciálních orchestrů můžete mít vždy v několika verzích. Úplně stačí měnit jen některé skladby v tandě nebo jen jejich pořadí.
- sledovat parket = Dj reaguje na to, co se děje v tančírně a hlavně na parketu. To znamená, že sledujete zda muži/leadeři tančí v rytmu, jestli využívají kroky korespondující s hudbou, jestli se jim snadno urdžuje ronda (=taneční kruh, proudící proti směru hodinových ručiček) a jestli mají dost energie. Je nutné sledovat i energii a náladu sedících. Pokud je v sále mnoho začátečníků, je dobré jako referenci brát spíše ty pokročilejší leadery.
- hrát pro tanečníky, ne pro sebe = vkus tanečníků, jejich zábava a pohoda je vždy nadřazena tomu, co se líbí Djovi. Líbí v uvozovkách. Dj vždy balancuje mezi svým vkusem, potřebami svého publika a nějakými osobními hranicemi. Z toho plyne například i to, že se zkrátka musíte ovládnout a nehrát tu úžasnou písničku od Puglieseho z roku 1982 i když je taaak krásná…protože tanečníci by si na ní rytmicky vylámali zuby, teda nohy.
- zajímat se = získáváte zpětnou vazbu od svého tanečního publika. Neberete si osobně případnou kritiku, ale vítáte ji jako možnost se zase o něco zlepšit, byť to může chutnat trpce. V Buenos Aires je několik milong denně a přetahovaná o tanečníky a o návštěvnost milongy je značná. Proto neexistuje, že by někde byla špatná hudba. Na většině milong zažijete hudbu buď dobrou nebo skvělou. Místí taneční publikum je velmi náročné a vybíravé. Dj je obvykle jeden stálý pro každou milongu a taneční publikum dlouhodobých milong je též zčásti stálé. Proto Dj hraje i podle toho, co konkrétní taneční štamgasti mají rádi a bez čeho by si neužili večer.
- studovat = studujete hudební tango historii, studujete skladby, hledáte si informace, překládáte články, čtete knihy. Některé věci prostě bez kontextu z nebe samy nespadnou a alespoň nějaký teoretický základ je nezbytný. Problém spočívá v tom, že ty skutečně relevantní informace jsou většinou ve španělštině a musíte vědět, kde je hledat. To by ale zvídavého Dje určitě nemělo odradit. Však Google překladač taky leccos zastane.
A právě v tomto posledním bodu bych ráda nabídla Vám stávajícím Djům, Djům v začátcích nebo Djům budoucím pomocnou ruku!
Tango kuchařka z kuchyně Akademie ACIMuT
V roce 2021 zavřené milongy a finanční nouze donutila argentinské Dje z nejznámějších milong v Buenos Aires vytvořit uskupení ACIMuT: Akademii pro zachování Identity Muzikalizace Tanga v Buenos Aires. A na podzim 2021 pořádali první (a zřejmě zatím i poslední) obsáhlý seminář ve španělštině, kterého jsem se zúčastnila a ze kterého jsem byla naprosto nadšená. V celkem 14 hodinách seminářů sdílelo 7 profesionálních Djů svoje znalosti a zkušenosti.
S dovolením Akademie jsem pro vás poznámky z těchto seminářů zpracovala do 28 stránkového e-booku v češtině. Toto PDF obsahuje ty nejdůležitější informace, které jsou použitelné pro tango Dje. Je to taková kuchařka s návodem na sestavování skvělých tand doplněná o nezbytnou teorii a historii. Věřím, že bude užitečná jak nováčkům, tak zkušeným Djům.
OBSAH SEMINÁŘŮ/E-BOOKU:
1) Daniel Borelli, profesionální zvukař, Dj a posledních 20 let i tango Dj (např. milongy Lo de Celia, Obelisco tango) měl výživný seminář o chronologické klasifikaci tango orchestrů a specifických milnících, které ovlivnily nahrávky, které máme k dispozici, rozbor tanga jako hudebního žánru a psychologii milongy.
2) Quique Camargo, organizátor a Dj (Tango Camargo – El Beso) měl seminář o rozřazení orchestrů podle stupňů a jejich použití v praxi.
3) Daniel Losinno, celoživotní organizátor milong (např. El Marabú) sběratel tango hudby a Dj měl seminář o evoluci a proměně tradiční argentinské milongy v čase.
4) Pier Aldo Vignazia, Dj (např. Obelisco tango, Centro Leonesa) a spisovatel (napsal dvě knihy o tangu) a jeden ze zakladatelů Federace italských tango asociací FAI měl velmi praktický seminář o výběru hudby, vytvoření kontrastu a potřebného napětí na parketu.
5) Ricardo Salusky, jeden z nejstarších tango Djů v Buenos Aires (Confiteria Ideal, Centro Leonesa, Lo de Celia) měl seminář o technickém vybavení.
6) zajímavými informacemi přispěli i populární Dj Guillermo Nieto a Dj Carlos Rey.
Autorka článku: Sára Trujillo