Pocit vítězství…
Hledali jste informace o soutěžení v argentinském tangu v češtině a nenašli jste? Už nemusíte hledat dál, tohle je můj článkový průkopník a dá vám veškeré odpovědi.
Je poněkud legračním paradoxem, že v Evropě a USA jste se mohli stát mezinárodním šampionem v tangu, tedy v tom evropském/ballroom tangu, už v roce 1936! Zatímco v Argentině, kde tango skutečně vzniklo, se započal oficiální mezinárodní pohár teprve v roce 2003. Tedy o celých 67 let později… To ale neznamenalo, že se v Buenos Aires nikdy nesoutěžilo, ba naopak. Jsou záznamy o lokálních tango soutěžích již kolem roku 1900.
Připraveni na hloubkový ponor do světa soutěžení v tangu? Jdeme na to!
V Buenos Aires stále ještě vládne srpnová zima, ale tanečníci se chystají na nejžhavější tango událost roku – na “Mundial”! Světový šampionát má oficiální název “Campeonato Mundial de Baile de Tango” a pořádá ho, díky bohu, zastupitelstvo města. Díky tomu je celý Tango festival, v rámci kterého se šampionát pořádá, skutečně pompézní záležitostí, na kterou jsou zváni nejlepší hudebníci, tanečníci a zpěváci. Je to zážitek, za kterým se vyplatí i v této nehostinné části roku do Argentiny vyrazit.
Jsou v něm dvě kategorie “tango de pista” tedy sociální, řekněme tradiční tango, které má striktní pravidla a “tango escenario”, tedy scénické tango, ve kterém je naopak povoleno téměř cokoliv. Escenario je tak trochu na pomezí akrobacie a baletu. Připomíná nejvíce soutěže v latinoamerických tancích, které znáte z televize.
Tango “de pista” je improvizovaný tanec na skladby, které neznáte předem, tango “escenario” je stylizovaná, nacvičená choreografie každého páru na písničku dle jejich vlastního výběru.
Obě kategorie jsou od sebe takto odděleny právě pro to, aby tango neztratilo svůj charakter sociálního tance muže a ženy, kteří tančí v intimním objetí. Druhá kategorie zvaná “escenario” zároveň umožňuje vyjádřit tango i jinými uměleckými způsoby a posunovat jeho hranice. Do obou dvou kategorií se může přihlásit jakýkoliv pár z jakékoliv země a to zdarma.
Jaké další tango soutěže v Argentině existují
Po mezinárodním šampionátu je druhou největší soutěží v argentinském tangu “Campeonato de baile de la ciudad” což by se dalo volně přeložit jako “městský šampionát v tanci” a má tři kategorie podle třech hlavních “tango rytmů” a to Tango, Vals a Milonga. Můžete se tedy stát triple-šampioni v jednom roce.
“Metropolitano” jak se tomuto městskému šampionátu přezdívá, je vlastně stejné jako “velký” mezinárodní pohár, má hodně vysokou účast, ale není tak přísně sledováno a soutěžním párům projdou i občasné podfuky. Této soutěži se dělá menší reklama a vítězové vyhrávají hlavně slávu, nikoliv hmotné ceny.
Dále existuje “Campeonato Inter-Milongas” CIM, což je Mezi-milongový pohár, kdy rozhoduje o vítězích publikum a nikoliv porota. A další menší, lokální milongové poháry, které jsou vítaným zpestřením a předurčují budoucí favority v oficiálních soutěžích.
Pravidla pro kvalifikaci, semifinále a finále
Abyste si udělali představu, jak velká a obtížná soutěž to je, budu se teď chvíli věnovat tomu, co je potřeba zvládnout abyste se dostali do finále. Podat přihlášku v Buenos Aires může kdokoliv bez ohledu na národnost a taneční úroveň, přihláška je v tomto případě zdarma. Jako první je třeba se do soutěže kvalifikovat, na to jsou určeny dva štědré pokusy, každý v jiný den. V každé kvalifikačním kole, respektive rondě, tančíte s dalšími 9 páry na 3 náhodně zvolené skladby.
Kvalifikační kolo vyhraje jen jeden pár s nejvyšším počtem bodů a ten postoupí do semifinále. Každý rok se jen v Buenos Aires přihlásí do kvalifikace zhruba 500 párů. Vaše šance postoupit je matematicky asi 20%. Důležitým faktorem je určitě štěstí. Postoupit může i pár, který možná není tak technicky zdatný, jako jiný pár ve stejné rondě. Může se například stát, že jim lépe sedne náhodně vybraná hudba, jsou méně nervózní nebo více autentičtí.
Páry, kterým se podaří probojovat do semifinále už můžou slavit. Ale ne moc dlouho. Semifinále a finále je zvláštní v tom, že se do něj přidávají finalisté celé řady soutěží, které jsou uznány jako oficiální před-soutěž světového šampionátu. Kdo může přeskočit kvalifikaci a přidat se rovnou do semifinále? Jsou to páry, které zvítězily v argentinských regionálních před-soutěžích ve vzdálenějších provinciích náležejících k Buenos Aires (Campana, Azul, Lanús, Tandilu, Vila Gesell) a dále v provinciích Mendosa, Santa Fe, Chaco, San Luis, Córdoba, Tucumán a Chubut.
Ale zdaleka nekončíme. Do semifinále se dále přidávají i páry, které se umístili na 2.-5. místě v kategoriích “Dospělí”, “Senior” a jeden vítězný pár kategorie “Milongueros z celého světa” (tedy cizinci) v druhé největší argentinské tango soutěži, kterou jsem představovala dříve, v tzv. “Šampionátu města Buenos Aires”. S páry, které zvládly kvalifikaci, s vítězi regionálních soutěží a s 9 páry z “Metropolitana” máme celkem v semifinále cca. 140 párů. Umíte si představit, že v semifinále je úroveň tanečníků velmi vysoká. A teď to nejlepší!
Do finále postupují páry, které v rámci svojí soutěžní rondy v semifinále, získali nejvyšší počet bodů, dále vítězové oficiálních předkol mistrovství Evropy, Asie a USA, dále vítězové kategorie “Tango – dospělí” a “Tango – senior” z výše zmíněného “Metropolitana”. Pro představu ve kterých státech se oficiální předkola pořádají: Uruguay, Chile, Kolumbie, Brazílie, USA, Rusko, Čína, Japonsko, Korea, Turecko, Francie, Velká Británie, Itálie (tato italská před-soutěž je určena pro celou Evropu). Každý stát si určuje svoje pravidla, ale obecně platí, že se do před-soutěže můžou hlásit i páry, které v dané zemi nežijí.
Tango de pista
Šp. slovo “pista” je tady míněno jako “podlaha”, tedy taneční parket. Správný překlad by měl být něco jako “tango na podlaze” či “tango z tanečního parketu”. To proto, aby se důrazně odlišilo od toho scénického tanga, které je často naopak “ve vzduchu”.
Tango de pista, salónní tango či klasické tango má svoje pravidla:
– pár se nesmí po celou dobu, kdy hraje soutěžní hudba oddělit či jinak porušit objetí. Povoleno je pouze pootvírat objetí pro různé náročnější pohyby a zase ho zavírat, nikoliv se však úplně pustit.
– tančit se smí jen kroky, které se obvykle tančí na milonze (=v lidové tančírně) a mají charakter společenského tanga. Tedy, žádná extra předváděčka.
– pokud chce žena nebo muž dělat ozdoby nebo výraznější pohyby, musí tak činit jen v rámci svého tanečním prostoru. Muž nesmí udělat více než dva kroky vzad a nesmí do nikoho narazit.
– oblečení a make-up se v soutěži nehodnotí, ale je doporučeno zvolit maximálně slušný a elegantní oděv
Jak víme, argentinské tango je čistou improvizací. Žádné standardní figury či kroky.
Co tedy porota v kategorii “tango de pista” hodnotí?
– osobní, originální interpretaci každého páru
– muzikálnost, eleganci a chůzi
– spojení a komunikaci uvnitř páru
– změny dynamiky a rychlosti, která bude odpovídat hudbě
Takto to stojí v oficiálních pravidlech. To nám tedy toho konkrétně moc neřekli, že… ? Nicméně za každé z výše zmíněných dostává každý pár 1 až 10 bodů od každého porotce.
Z vlastní zkušenosti vím, že mimo ta oficiální kritéria se hlavně hledí na to, jak to páru spolu tanečně ladí, jestli “to” tam prostě je a nebo není. Jestli si každý “nefrčí to svoje” bez ohledu na partnera, ale jestli jsou skutečně perfektně fungující organizmus o 4 nohách a 2 srdcích.
A nepsané body nahoru jsou za projevení emocí, jakýchkoliv, ale hlavně upřímných. Umělý, vyceněný úsměv neprojde. A to je v tom adrenalinu na pódiu fakt těžký, to vám povím.
Tango escenario
“Escenario” je zde myšleno jako pódium, tedy scéna. Přeložit to můžeme jako “scénické tango” a vyjadřuje se tím tango pro show, nebo zkrátka vystoupení pro uchvácení diváků.
Toto vystoupení je stylizované tak, aby buď co nejvíce ohromilo např. akrobatickými zvedacími figurami, výskoky a superrychlými pohyby nebo aby zajímavě vyjádřilo nějaký děj a příběh v hudbě. Ideálně však obojí dohromady.
Pravidla scénického tanga jsou poměrně volná:
– smí se používat pohyby, které se přímo neodkazují na tradiční tango
– ale zároveň musí být v choreografii přítomny prvky tradičního tanga, tzn. chůze, těsné objetí, osmičky atd. Zkrátka je to tango, tak to na tom musí být vidět.
– zvedačky, výskoky a jiné “letecké” pohyby nesmí přesáhnout 1/3 celé choreografie. Létat je ok, ale přiměřeně.
– oblečení, které by mělo být v souladu s celým choreografickým tématem se také hodnotí
Zajímavé je, že se počítá s tím, že se občas něco v náročné choreografii nepovede (pád, uklouznutí, menší kolize) pak porota hodnotí, jak si s touto situací pár poradil (=jak chybu zakomponoval do tanečního projevu). Výjiměčně lze vystoupení i opakovat.
“Tango escenario” je tedy druhá hlavní soutěžní kategorie. Až na neuvěřitelně mnoha internetových, převážně zahraničních stránkách se dočtete, že to je taneční styl v tangu, hned vedle tango salon, milonguero, cayengue…ehm, ach ty internety… je to prostě a jen soutěžní kategorie, nikoliv styl. V této kategorii tanečníci mohou neustále posunovat limity svých výkonů. Když porovnáme náročnost současných choreografií a choreografií z let 2003-2005, kdy tato kategorie teprve začínala fungovat, tak uvidíte ten obrovský rozdíl.
Ač se na “escenario” výkony moc ráda dívám, protože jsou opravdu úchvatné, zároveň ve skrytu duše doufám, že organizátoři zvládnou do budoucna nastavit nějaké zdravé hranice. Stačí se podívat jak vypadá současná mezinárodní profesionální soutěž třeba v salse a hned máme představu, kam by to až mohlo zajít.
Kdo je v porotě
V porotě jsou obvykle tanečníci s historií. Ne všichni musí být nutně technicky výbornými tanečníky, ale obecně platí, že jsou zkušení a že během své “tango kariéry” lecos dokázali. V nejlepším případě je porotce zkušený, nestranný maestro, v nejhorším jen jím zkrátka jen známá “tango osobnost” s hodně subjektivními postoji někdy i přátelskými vazbami na některé ze soutěžních dvojic. Je to tedy i o štěstí.
Autor článku: Sára Trujillo
Oficiální pravidla mezinárodního šampionátu přeložená do češtiny
Zdroj: https://buenosaires.gob.ar/sites/default/files/2023-07/REGLAMENTO%20DEL%20MUNDIAL%20DE%20BAILE%202023%20IF-2023-26422991-GCABA-DGFYEC.pdf
Pravidla vydává každý rok ministerstvo kultury na webu : https://buenosaires.gob.ar/
Pokud by vás zajímalo úplné znění pravidel, níže ho najdete přeloženo AI překladačem:
Ministerstvo kultury Buenos Aires vyhlašuje Mistrovství světa v tanci během festivalu Tango Buenos Aires.
Generální ředitelství pro festivaly a centrální akce v autonomním městě Buenos Aires bude mít nejvyšší pravomoc při organizaci Mistrovství světa v tangu. Soutěž bude probíhat v souladu se zákonem o tanečním sportu. Účastníci z kategorií Tango de pista a Tango escenario mohou být jak amatéři, tak profesionálové. Organizátoři mají právo zaznamenávat všechny případy akce, a to jakýmkoli dostupným prostředkem. Záznamy jsou výlučným vlastnictvím Ministerstva kultury vlády autonomního města Buenos Aires. Účastníci udělují neodvolatelné svolení k použití těchto záznamů pro propagaci bez nároku na odměnu. Všichni soutěžící musejí projít akreditací, aby mohli soutěžit, a organizátoři mají výhradní právo na pořadí vystoupení a pořadí prezentace účastníků. Někteří jednotlivci, včetně zaměstnanců DGFYEC a sponzorů, jsou vyloučeni ze soutěže. Organizace oficiálně komunikuje akci pomocí webových stránek buenosaires.gob.ar/festivalesba.
Registrace a účast na Dance World Cup 2022 jsou zdarma a probíhají mezi 2. a 31. srpnem 2022. Organizace má právo prodloužit registraci, pokud to bude považovat za nezbytné. Registrace musí být provedena online na oficiálních internetových stránkách buenosaires.gob.ar/festivalesba. Páry mohou být jakékoli státní příslušnosti a jejich členové musí být ke dni registrace starší 18 let. V každé kategorii lze podat pouze jednu přihlášku, není však povinné přihlásit se do obou kategorií nebo se stejným párem. Každý pár reprezentuje jedno město, a pokud členové páru bydlí v různých městech, musí zvolit místo bydliště nebo narození pouze jednoho z nich. V případě, že jeden člen páru je Argentinec a druhý cizinec, mohou reprezentovat cizí město pouze za podmínky, že oba v tomto městě pobývali nejméně dva roky a jsou schopni to potvrdit odpovídající právní dokumentací; v opačném případě musí reprezentovat Argentinu.
Všichni účastníci Dance World Cup 2022 musí osobně potvrdit svou registraci při akreditaci v určených dnech. Pro získání akreditace je nutné předložit platný průkaz totožnosti (Argentina a Mercosur) nebo cestovní pas (zbytek světa); jiné doklady nejsou uznávány. Účastníci musí potvrdit svou totožnost a místo narození nebo bydliště ve městě, které reprezentují, a doklady musí být předloženy před každou fází soutěže povinně. Doklady s prošlou dobou platnosti nejsou přijaty, a pro argentinské účastníky je platný pouze nový digitální DNI. Poskytnuté údaje při akreditaci jsou považovány za čestné prohlášení, a jakýkoli rozpor po podpisu bude penalizován organizací. Sankce mohou zahrnovat snížení bodů, diskvalifikaci ze soutěže nebo jiná opatření podle rozhodnutí organizačního orgánu.
V kategorii Tango de Pista budou páry soutěžit ve skupinových vystoupeních, kde tančí dvakrát se třemi nahranými tanci vybranými organizací. Páry v kategorii pódiového tanga soutěží samostatně dvakrát, přičemž tančí na píseň dle vlastního výběru, která nesmí přesáhnout čtyři (4) minuty. Při akreditaci musí páry zaslat e-mailem téma, které budou tančit. Páry mohou předvést různé choreografie v různých fázích soutěže, která probíhá ve třech fázích: a) Kvalifikace, b) Semifinále a c) Finále.
V klasifikační fázi se všechen zúčastněné páry vystoupí dvakrát v určeném termínu a čase pod dohledem 10 porotců, kteří budou hodnotit vystoupení. Do semifinále postoupí dvojice s nejvyšším průměrem. V semifinále budou soutěžit páry vybrané z klasifikační fáze, včetně vítězných párů z oficiálních předkol Tango BA 2022, dvojic umístěných na 2. až 5. místě v kategoriích Dospělí a Senioři na dráze Tango, a vítězného páru z kategorie Milongueros del Mundo tanečního šampionátu města 2022.
Ve finále Dance World Cup 2022 budou soutěžit páry vybrané v semifinále, včetně vítězů oficiálních předkol mistrovství Evropy a Asie a vítězů soutěží v kategoriích dospělých a seniorů v tanečním sportu Tango na mistrovství města 2022. Organizátoři mají právo vyloučit účastníka ze soutěže za nedodržení předpisů, provádění politických nebo náboženských projevů během soutěže, etického pochybení nebo nevhodného jednání, které by mohlo poškodit pověst Dance World Cup 2022 nebo vyvolat nelibost veřejnosti, a za provádění fyzické a/nebo slovní agrese v rámci akce nebo na sociálních sítích. Pořadí předvedení dvojic v obou závěrečných instancích stanoví organizace s cílem zajistit různorodost a střídání párů z různých zemí a hudebních témat.
V tanečním mistrovství světa 2022 bude porota jmenována Generálním ředitelstvím festivalů a centrálních událostí v Praze s radou významných tanečních osobností. Porota pro kvalifikační kola bude složena z pěti (5) členů, ve čtvrtfinále ze šesti (6), a ve finále z sedmi (7). Všechna rozhodnutí poroty jsou konečná a jednoinstanční. Bodové hodnocení bude udělováno na stupnici od 1 do 10 s desetinnými místy na základě parametrů popsaných v daném oddíle. Členové poroty v případě osobního nebo zaměstnaneckého vztahu s účastníkem mohou podle vlastního uvážení zdržet vydání stanoviska ke kvalifikaci. Organizace může rovněž jmenovat náhradního porotce nebo stanovit konečné skóre dvojice v případě konfliktu zájmů. V případě rovnosti bodů za první místo tančí páry se stejným počtem bodů až do určení vítěze porotou.
Dozorce je jmenován Generálním ředitelstvím festivalů a ústředních akcí a odpovídá za dodržování těchto předpisů.
Pravidla a kritéria hodnocení:
Tango de Pista je společenský tanec, kde je klíčová improvizace, objetí a vzájemná souhra. Páry v této kategorii tančí v kolech, pohybují se proti směru hodinových ručiček, a musí respektovat prostor ostatních párů. Dvojice nesmí překročit čtyři kroky vpřed nebo dozadu a mohou zpomalit nebo zastavit pohyb pouze na krátkou dobu. Páry nesmí předbíhat v kole a nemohou zpomalit pohyb kolem sebe na více než dvě věty hudby. Je zakázáno skákání, figury ztrácející kontakt s podlahou, a další skokové prvky typické pro scénické tango. Těla partnerů musí být v objetí během celé hudby, a všechny pohyby a figury musí být provedeny s ohledem na okolní páry. Je povoleno předvádět různé figury, jako jsou zametání, sakády, enrosques, tužky, ganchos, boleos, atd., v rámci vlastního prostoru. Porota hodnotí osobní interpretaci, hudebnost, eleganci chůze, komunikaci a spojení páru, stejně jako hledání vlastní osobnosti a změnu dynamiky ve vztahu k partnerovi. Oblečení není hodnoceno, ale je doporučeno účastnit se v dobrém vzhledu, přičemž je důležité si uvědomit, že Tango de Pista je společenský tanec, nikoliv scénický tanec.
Tango escenario (scénické tango):
Pár v kategorii Stage Tango předvede individuální prezentaci s volně zvoleným hudebním tématem, trvajícím maximálně čtyři minuty. Při problému v choreografii musí pár pokračovat, porota hodnotí způsob a grácii, s jakou pár problém vyřešil, ale nesmí se opakovat. Technický problém může vést k opakování choreografie na konci přiděleného časového úseku, což bude hodnoceno pořadateli a porotou. Interpreta může tančit podle své představy o argentinském tangu, s povolením používat netradiční pohyby, figury a techniky, avšak tradiční figury tanga musí být obsaženy. Přípustné jsou ochos, otočky, dlouhé chůze, boleos, ganchos a “abrazo milonguero”. Abrazo může být porušeno a techniky z jiných tanečních disciplín jsou povoleny. Vzdušné triky a pohyby z jiných tanců nesmí přesáhnout jednu třetinu vystoupení. Dvojice musí mít sekvence pohybu na podlaze po celém jevišti. Kostým je hodnoceným parametrem, ale nejsou poskytnuty specifické informace o kritériích hodnocení.
Ocenění
V každé kategorii Dance World Cup 2022 bude udělena první cena ve výši 200 000 000 USD (PESOS DVĚ STOVKY TISÍC), která bude rozdělena mezi oba členy vítězného páru. Dále budou uděleny ceny a zvláštní uznání za druhé, třetí, čtvrté a páté místo v každé kategorii. Všichni soutěžící obdrží certifikát za účast na Dance World Cup. Platby se provádějí prostřednictvím městské státní pokladny bankovním převodem. Účastníci musí mít bankovní účet na své jméno a jsou povinni předložit dokumentaci od zahraniční banky, pokud nemají bankovní účet v Argentině. Výhry se mohou vyplatit v dolarech (USD) nebo eurech (EUR) podle oficiálního směnného kurzu v době zpracování. Registrace a akreditace znamená souhlas s těmito pravidly a předpisy, a organizátoři vyřeší veškeré nepříjemnosti, které nejsou v těchto pravidlech upraveny. V případě nesouhlasu nebo pochybností je třeba podat písemné podání organizátorům, nikoli přímo porotě. V případě rozporů se účastníci a organizace podřídí jurisdikci správních a daňových soudů autonomního města Buenos Aires.